O mně
Úvodní stránka / O mně

Rostislav Koštial

Jsem vinař a zemědělec, na jižní Moravě jsem se narodil a vyrostl a vím, jak u nás věci chodí. Jsem zvyklý být v pravidelném kontaktu s občany, proto mám jednou měsíčně svou „starostovnu“ na náměstí v Mikulově a setkávat s občany se budu dále i jako Senátor. Mám za sebou tři období v roli starosty v Mikulově a spoluobčané vědí, že co slíbím to splním. Mám zkušenosti s komunální i krajskou politikou a vím, že některé problémy našeho kraje je potřeba řešit v Senátu a vím také jak. Neslibuji modré z nebe, ale přináším konkrétní kroky a řešení problémů, které nás na jižní Moravě pálí nejvíce.

Co chci změnit?

Chci aktivně bojovat s problematikou sucha na jižní Moravě a pomoci našim zemědělcům.
Díky změně klimatu, ale i díky nešetrnému hospodaření některých velkých Agro-podniků na jižní Moravě dochází již několik let po sobě ke snižování hladiny podzemních vod a obecně k vysychání krajiny. V Senátu chci prosazovat legislativu zaměřenou na systémová ekologická krajinná opatření a také podporu malých a středních zemědělců v situaci, kdy je jejich úroda ohrožena suchem.

 

Jsme kraj obilí, ovoce, zeleniny a hlavně vína – u nás se Řepka nepije!
Jsem vinař a vystudovaný zemědělec a jsem toho názoru, že bychom měli aktivně podporovat malé a střední zemědělce, kteří se věnují tradičním plodinám. Velké Agro-podniky, které se soustředí jen na dotované plodiny, jako je třeba řepka, přispívají k problémům se suchem v našem kraji. Systém zemědělských dotací je u nás špatně nastavený a chci se jeho změně věnovat i v Senátu.

 

Chci prostříhat vinařský zákon.
Aktuální verze vinařského zákona byla ušita horkou jehlou a působí malým vinařům a prodejcům vína komplikace. Administrativní zátěž se podstatně zvýšila a působí podnikatelům problémy. V Senátu chci zapracovat na tom, abychom nesmysly ve vinařském zákoně opravili a umožnili tak podnikatelům, aby se mohli zase místo papírování věnovat výrobě a prodeji špičkového vína.

 

Budu se zabývat legislativou, která nás každý den ovlivňuje.
Jako senátor budu dohlížet na návrhy, které k nám z Bruselu přicházejí – rozhodně se postavím proti nesmyslům. Nechci, aby Evropská unie více omezovala naši svobodu – rozhodujme si o svých věcech u nás.

 

Dohlédnu na rozvoj dopravní infrastruktury – hlavně na dálnici na Vídeň!
Už mnoho let čekáme na několik klíčových dopravních staveb na jihu Moravy, není to jen dálnice do Vídně, ale i obchvaty Mikulova a Břeclavi a další stavby. Vadí mi, že se tady posledních několik let jen slibuje a věci se nikam nepohybují – od nás z Mikulova vím, že když se doopravdy chce, tak to jde. Osobně dohlédnu na proces realizace těchto strategických staveb.

 

Budu bojovat s omezováním svobody.
Jsem zvyklý říkat věci narovinu a nechci, aby mé děti žily ve světě, kde se už zase pravda nesmí říkat nahlas, politická korektnost je víc než svoboda slova a různé úřady neustále na někoho „klekají“. Chci, abychom všichni žili jako svobodní a sebevědomí občané, kteří nejsou sloužící státu, ale kterým slouží stát.

 

Mé další názory

Kromě hlavních bodů programu považuji za důležité vyjádřit se k dalším tématům, které mě a naši společnost trápí. I o tomhle budu v senátu diskutovat.

Jak jsem hlasoval?
ZDRŽEL SE
14 - 26 - 30 - 279/14 - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 375/2022 Sb., o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro, a zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů
ZDRŽEL SE
14 - 26 - 29 - 275/14 - Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
ZDRŽEL SE
14 - 26 - 28 - 268/14 - Výroční zpráva Českého telekomunikačního úřadu za rok 2023
Více...